Verslag van de eerste SGOA Arbitercursus op 2 april 2025

Op woensdag 2 april vond de eerste editie van de SGOA Arbitercursus plaats. De cursus werd bijzonder positief ontvangen en door de deelnemers gemiddeld beoordeeld met een 9. Een van de aanwezigen vatte de ervaring kernachtig samen: “Humor, veel interactie, praktisch en op hoog niveau.”
De kunst van het oordelen
De eendaagse cursus was bedoeld voor (toekomstige) arbiters die hun kennis en vaardigheden op het gebied van IT-arbitrage willen aanscherpen. De opzet bood een evenwichtige mix van juridische verdieping en praktijkgerichte toepassing. Het programma voerde de deelnemers langs de belangrijkste stappen binnen een arbitrageprocedure: van benoeming tot vonnis. Daarbij lag de focus op praktische vragen als: wat doe je als arbiter na benoeming? Hoe formuleer je een arbitraal beding dat standhoudt? En hoe voorkom je dat een arbitraal vonnis in een vernietigingsprocedure onderuitgaat? Ook was er aandacht voor internationale ontwikkelingen en inzichten uit de grensoverschrijdende arbitragepraktijk.
Het civiele beslissingsmodel
Een centraal onderdeel van de dag was de interactieve workshop ‘Vonnis schrijven’. Aan de hand van het civiele beslissingsmodel oefenden de deelnemers met het analyseren van een casus en het gestructureerd nemen van een beslissing. Daarbij werd uitgebreid stilgestaan bij het stellen van de juiste vragen. Deze praktische oefening leverde waardevolle inzichten op en werd door de deelnemers als bijzonder leerzaam ervaren.
Inhoud én netwerk versterken elkaar
De cursus werd verzorgd door een ervaren en deskundig sprekerspanel. SGOA spreekt haar dank uit aan Peter van Schelven, Reinout Rinzema, Bas van Zelst en Joke Halk voor hun inspirerende bijdragen. Hun kennis, praktijkervaring en heldere presentaties maakten de dag tot een succes.
Naast het inhoudelijke programma was er volop gelegenheid om bij te praten. Tijdens de afsluitende netwerkborrel werd levendig verder gediscussieerd over de besproken thema’s door de (aspirant)arbiters.
Er kan met recht worden gesproken van een geslaagde en veelbelovende eerste editie van de SGOA Arbitercursus!